Výrobek č. 2 Miska

Obtížnost: Lehká

Technky: provlékaný kříž, opletka dvěma, zpevnění dna, opletka třemi, točená závírka, zámeček

Pomůcky: pedig průměr 2mm, pedig průměr 3mm, forma – kulatý kelímek od perly (500g), šroubek a matička průměr 4mm

Postup:

Vyrobíme dno (postup jako při výrobku kytka). Žebra nastříháme tak dlouhá, aby na každé straně přesahovaly misku o 1cm (6 x pedig průměr 3mm, délka přibližně 12 cm) obr. č. 1. Použitím hrubší síly přišroubujeme upletené dno na formu (např. miska od perly). Pečlivě zastřihneme přečnívající pedig o průměru 3mm ( na těsno). Do výpletu zasuneme žebra z pedigu o průměru 2mm o délce asi 30 cm obr. č. 2.

Zpevnění dna provádíme přes dva dolů po směru hodinových ručiček podle obr. č. 3 – 5.

Opletka třemi – založíme tři dlouhé pruty o průměru 2mm mezi jednotlivá žebra a pleteme přes dvě, za jeden obr č. 6 – 8.

Snažíme se žebra narovnat do pravého úhlu ke dnu a těsně k formě, abychom udrželi pravidelný tvar misky. Současně se snažíme výplet stlačovat co nejvíce k sobě, aby nevznikaly mezery ve stěně koše obr. č. 9. Pleteme do výšky formy. Odstřihneme pruty, kterými jsme oplétali (v místě, kde jsme začínali) a ukončíme koš točenou závírkou. Krok č. 1 – za jeden a ven, viz obr. č. 10 a 11.

Krok č. 2 – přes dvě dovnitř, obr. č. 12 -14.

Krok č. 3 – zámeček, přes dva dolů v protisměru hodinových ručiček. Po té zbývající proutky můžeme ostříhat (ne příliš krátké, vyjížděly by z výpletu). Zámečkem se ukončuje košík proto, aby se člověk nepoškrábal o závírku, když vytahuje ruku z koše. Výplet můžeme různě barevně obměňovat viz. obr. 15 – 16 například tím, že jeden nebo dva pruty ze tří zvolíme v barvě.

Váš team Kuliczka.cz